Vosková batika
Na čisté odmaštěné vajíčko se nanáší vzor včelím voskem. Může se nanášet buď špendlíkovou hlavičkou zapíchnutou do tužky – násadky, nebo tzv. trubičkou. Vzor nanášený špendlíkem je složen celý z jednotlivých kapiček. Každá kapka znamená jedno namočení do rozehřátého vosku. Vzory nanášené trubičkou jsou většinou geometrické, v některých krajích tvoří motivy ptáčků a rostlin.
Navoskované vajíčko se poté ponoří do chladné barvy, po zaschnutí se vosk teplým hadříkem odstraní. Na barevném vajíčku vznikne bílý vzor. Chceme-li mít vícebarevné vejce, naneseme další vzor voskem na obarvené vejce a znovu ho ponoříme do barvící lázné tmavšího odstínu. Nakonec odstraníme vosk.
Voskový reliéf
Technika zdobení je stejná jako u batiky. Vosk nanášíme špendlíkovou hlavičkou, ale na předem obarvené vejce a po nanesení vosk zůstává na vajíčku. Můžeme zdobit bílým voskem nebo barevnými vosky (přidávají se voskové pastelky).
Vyškrabování (gravírování)
Vajíčko se šťetcem obarví anilinovou nebo lihovou barvou. Do ní se pak ostrým předmětem vyrývají různé vzory, většinou květinové a rostlinné motivy. V některých krajích motivy napodobovaly výšivku. Technika vyškrabování je typická pro jižní Moravu (oblast vesnice Borkovany). K vyškrabování se používají nabroušené pilníky nebo nože do soustruhu. Lze použít i jiný ostrý předmět.
Lepení slámy
Slámu lepíme na obarvená vejce. Slámu, nejlépe ječnou, po délce nařízneme ostrým nožem, namočíme a rozžehlíme na proužky. Ze stébel stříháme různé tvary (čtverečky, kosočtverce, trojúhelníky, proužky…) a z nich sestavujeme vzory. Slámu lepíme na vejce Klovatinou nebo lepidlem Hercules. Lepidlo nanášíme štětečkem nebo špendlíkem, dáváme ho jen malé množství. Každý kousek slámy pinzetou přeneseme na vejce a přitiskneme hadříkem. Technika nalepování slámy je velmi pracná, ale výsledek stojí za to.
Vejce zdobená sítinou
Sítina je mokřadní rostlina (r. Juncus). Její listy jsou vyplňeny bílou pěnovitou hmotou, která z nich jde ve správnou dobu (brzy na jaře) v celku vyloupnout, takže vypadá jako silnější provázek. Stáčením a kroucením této hmoty vznikaly při nalepování na vejce různé vzorky (obloučky, spirály, vlnovky, pruhy…). Plocha mezi sítinou byla buď obarvená, nebo vyplňená textilem. Tato technika je typická pro severní Čechy.
Leptané kraslice (zeláky)
Obarvená a navoskovaná vajíčka ponoříme do octa, který vyleptá barvu tam, kde není vosk. Po opláchnutí a osušení vosk nahřátým hadříkem setřeme. Zůstane nám tmavý vzor na světlém vajíčku. Naši předkové neměli ocet, proto se vajíčka leptala šťávou z kysaného zelí. Odtud název „zeláky“.
Ostatní
Existuje moho dalších technik (drátování, dírkovaná vejce, mramorovaná vejce, malování štětcem, polepování různými materiály…), které se rozvíjely později, nebo vznikají až v dnešní době. Vývoj zdobení velikončních kraslic stále probíhá a záleží na každém, jak uplatní svou fantasii.